ZPRÁVA O ČINNOSTI ZO ČSV BUČOVICE ZA ROK 2009
Vážené přítelkyně, vážení přátelé, milí hosté.
Scházíme se zde zase po roce, abychom zhodnotili rok minulý a dále, protože rok 2010 je pro Český svaz včelařů rokem volebním, zvolili nové funkcionáře do výboru naší základní organizace.
Na úvod mě dovolte něco málo z historie. I když ve výboru naší ZO pracuji teprve 4 roky, členem naší ZO jsem od roku 1964, tedy 46 let a řadím se mezi pamětníky. V počátcích mého včelaření byla činnost organizace trochu jiná. V zimním a předjarním období probíhaly zhruba jednou měsíčně hojně navštěvované přednášky, kde na závěr následovala přátelská diskuze a příjemně prožité nedělní dopoledne. V létě se konaly v plně obsazeném autobuse zájezdy do zajímavých lokalit z hlediska včelaření a na podzim včelaři obdrželi poukázky na slevněný cukr /7 kg/včelstvo/. Výnosy medu byly v naší oblasti u stabilních stanovišť nižší než v součastné době podstatně více se kočovalo. Včelaření v té době bylo příjemným koníčkem. V období o kterém jsem mluvil jsme však neznali varroázu, nebezpečí moru včelího plodu a jiné choroby včel.
Nástupem a rozšířením roztoče Varroa Jacobsoni a šířením moru včelího plodu se situace ve včelaření podstatně změnila. Pro jednotlivé včelaře to znamená především pravidelné léčení včel, bez kterého si samy včely neporadí a nepřežijí a dále odebírání a odevzdávání vzorků měli pro veterinární vyšetření. Pro funkcionáře-členy výboru ZO to znamená obrovský nárust agendy, spojené se sumarizací všech úkonů od jednotlivých členů a zpracování souhrnných údajů za celou naši základní organizaci, tj. především shromáždění, zaevidování a odesílání vzorků na vyšetření, shromáždění, zpracování, odeslání a následné vyplacení dotací, shromáždění požadavků, objednání a vydání léčiv atd. I přes všechna úskalí, spojená s chovem včel lze s radostí konstatovat, že včelaře tyto okolnosti neodrazují a naše ZO se rozrůstá o nové členy.
***
Dále mě dovolte vás seznamit se zprávou o činnosti naší ZO za minulý rok 2009.
S pohledu jednotlivých bodů plánu činnosti ZO na rok 2009, schválených na minulé výroční členské schůzi, konané dne 25. ledna 2009 je možno konstatovat, že všechny důležité body byly splněny.
V loňském roce byl v řádném termínu uskutečněn odběr zimní měli a jeho následné zaslání na vyšetření, dále nahlášení počtu vyzimovaných včelstev na jaře 2009 s objednávkou a následným výdejem léčiv a na podzim nahlášení počtu zazimovaných včelstev spolu s odevzdáním žádostí o dotace a v listopadu loňského roku vyplacení dotací 1.D.a. jednotlivým včelařům. V této souvislosti patří dík za práci důvěrníkům, díky kterým bylo možno splnit úkoly sumárně za celou naši ZO.
Se zdravotním stavem našich včel vás seznámí zdravotní referent přítel Žák. Zmíním se jen v krátkosti o léčivech na tento rok. V minulých letech se výbor ZO snažil zajistit finanční prostředky pro naši ZO tak, aby léčiva a léčení/ošetření aerosolem/ bylo pro naše členy zdarma a tím bylo dosaženo co nejlepších výsledků při léčení především varroázy a nedocházelo k šíření roztoče od neléčených nebo nedostatečně léčených včel po celém našem obvodu. Protože se bohužel naše snaha u mnohých členů minula účinkem a ani při bezplatném ošetření aerosolem o toto ošetření neprojevili zájem, pro letošní rok se budou veškerá léčiva platit. Platit se bude 30% z konečné ceny, zbylých 70% bude naše ZO žádat jako státní dotaci.
Z činnosti výboru ZO: výbor se scházel pravidelně na výborových schůzích každé první úterý v měsíci. Na programu byla vždy kontrola úkolů z minulé schůze, seznámení se s došlou poštou a projednání úkolů z ní vyplývajících. Členové naší ZO byli průběžně o akcích a úkolech s termíny plnění informováni pomocí oběžníků, zasílaných jednatelem všem důvěrníkům. Apeluji na všechny členy, aby důsledně dodržovali určené termíny předání, jinak nejsme schopni v řádných termínech zpracovat sumární výsledky za celou naši ZO.
Členské příspěvky:
Členský příspěvek se skládá z: 200,- Kč za člena „na časopis“, 16,- Kč na včelstvo (svépomocný fond, pojištění, činnost ČSV a OVČSV), 100,- Kč na člena na činnost ZO.
Tyto členské příspěvky se vždy platí v listopadu při vyplácení dotací na následující rok. Noví členové, kteří v loňském roce nežádali o dotaci, zaplatí členský příspěvek do konce února. Zápisné nových členů se v naší ZO neplatí. Protože se však v naší ZO najdou členové, kteří nežádají o dotaci a nezaplatí členské příspěvky, tím ztrácí členství a je nutno je složitou agendou vyřadit z evidence na ÚV ČSV, zrušit odběr časopisu atd. Pokud takový člen bude v následujícím roce žádat o dotaci a pokračovat v členství v naší ZO, bude platit zápisné ve výši 200,- Kč.
Dále mi dovolte seznámit vás s několika statistickými údaji, týkající se naší ZO. Je potěšitelné, že i když chov včel v posledních letech má stále větší úskalí a problémy, související především s nemocemi jako jsou varroáza a mor včelího plodu, počet členů naší ZO nezaznamenává nijak zásadní snižování členské základny a každým rokem se objevují v našich řadách nové tváře.
V roce 2008 nás bylo celkem 88 členů z toho 1 člen bez včel s celkovým počtem zazimovaných včelstev 1205. Z toho 31 včelařů má 1-5 včelstev, 28 včelařů 6-10 včelstev, 14 včelařů 11-15 včelstev, 11 včelařů 16-30 včelstev, 2 naši včelaři mají 31-100 včelstev a 1 včelař nad 150 včelstev.
Podle vámi udaných údajů v přílohách žádosti o dotaci bylo za loňský rok vyprodukováno celkem 27.140 kg medu, což činí průměrně 22,5 kg na jedno včelstvo, dále pak 993 kg vosku. Bylo odchováno 758 matek, bylo provedeno 120 přísunů včelstev, z toho 60 přísunů za účelem opylování zemědělských plodin a 60 přísunů za snůškou do lesů. V naší ZO jsou 2 kočující včelaři s 3 kočovnými vozy.
Závěrem bych chci poděkovat odstupujícímu výboru a revizní komisi naší ZO za vykonanou nelehkou práci, nově zvoleným funkcionářům hodně úspěchů a vám všem členům přeji hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v letošním roce a jen radost a bohaté výnosy medu při práci s našimi včelami.

Zdeněk Jandl – jednatel ZO