ZPRÁVA O ČINNOSTI ZO ČSV BUČOVICE ZA ROK 2011
Vážené přítelkyně, vážení přátelé, milí hosté,
Scházíme se zde zase po roce, abychom zhodnotili minulý rok, proto mě dovolte Vás seznamit se zprávou o činnosti naší ZO za rok 2011.

V souladu s plánem činnosti naší ZO na rok 2011, schváleným na výroční členské schůzi v lednu 2011, byly všechny hlavní úkoly splněny. V řádném termínu byl uskutečněn odběr zimní měli a jeho následné zaslání na vyšetření, dále nahlášení počtu vyzimovaných včelstev na jaře 2011 s objednávkou a následným výdejem léčiv a na podzim nahlášení počtu zazimovaných včelstev spolu s odevzdáním žádostí o dotace a v listopadu loňského roku vyplacení dotací 1.D.a. jednotlivým včelařům. V měsíci dubnu proběhla přednáška př. Marady, která byla zúčastněnými kladně hodnocena. A nyní mě dovolte k některým bodům a činostem podrobněji:
***
Vyšetření zimní měli:

Výsledky vyšetření odevzdaných vzorků zimní měli byly dobré, počty spadlých roztočů v jednotlivých vzorcích byly ve většině případů v limitu tak, že nebylo nutné jarní léčení nátěrem plodu. Bohužel se opět našly od některých včelařů vzorky, hodnocené laboratoří jako nestandartní a s příměsemi, za což jsme opětovně kritizováni. Apeluji na všechny, aby odběru zimní měli věnovali patřičnou pozornost a ve vzorcích byla jen ometená měl z podložek bez včelích mrtvolek a jiných nečistot, které ve vzorku nemají co dělat.
***
Hlášení počtu vyzimovaných včelstev a objednávka léčiv:

Podle vámi nahlášených počtů včelstev k 1.5.2011 proběhlo vyzimování v loňském roce dobře s minimálníni úhyny. Na podzim 2010 bylo zazimováno 1335 včelstev a na jaře 2011 bylo vyzimováno 1245 včelstev, tedy celkový úhyn včelstev za celou naši ZO byl 90 včelstev, což je necelých 7%.

Podle počtu objednaných léčiv je patrné, že si stále více našich členů uvědomuje, že bez léčení v součastné době nelze včelařit. Opět však bylo 6 členů, kteří si neobjednali léčiva žádná. Stále také přetrvává určitá nechuť nebo obava z léčení kyselinou mravenčí tj. desky Formidol, které výrazně dopomáhají k redukci roztoče Varroa během letního snůškového období. Po zkušenostech z loňského roku, kdy léčivo Gabon se ukázalo ve většině případů jako absolutně neúčinné a po první fumigaci Varidolem na podzim 2011 byly obrovské spady roztoče, bude v letošním roce asi jedinou možností k tlumení varoázy několikanásobné vkládání desek Formidol v letním období. Názory a zkušenosti na tuto problematiku nechávám na diskuzi.
***
Dotace a členské příspěvky:

Členský příspěvek se skládá z: 200,- Kč roční příspěvek za člena ČSV, o.s., tuto celou čásku odvádíme RV ČSV do Prahy, z této částky je mimo jiné financováno vydávání časopisu Včelařství, a dále 16,- Kč za každé včelstvo chovatele včel, odváděné do svépomocného fondu. Kromě toho je placeno 200,- Kč na člena na činnost naší ZO. Tato částka byla odsouhlasena na výroční členské schůzi dne 31.1.2010.

Členské příspěvky se vždy platí v listopadu na následující rok při vyplácení dotací. Členové, kteří v loňském roce nežádali o dotaci, případně doplatky, kdy dotace nepokryje částku členského příspěvku, zaplatí členský příspěvek do konce listopadu na rok následující.

Protože se však v naší ZO najdou členové, kteří nežádají o dotaci a nezaplatí členské příspěvky, tím ztrácí členství a je nutno je složitou agendou vyřadit z evidence na RV ČSV, zrušit odběr časopisu atd. Pokud takový člen bude v následujícím roce pokračovat v členství v naší ZO, bude platit kromě příspěvků zápisné ve výši 200,- Kč. Toto zápisné bylo odsouhlaseno na výroční členské schůzi 31.1.2010. Zápisné nových členů se v naší ZO neplatí.

Časopis Včelařství dostávají všichni naši členové zdarma poštou domů. Pokud někdo časopis nedostává, je třeba mně o tom informovat a obratem sjednáme nápravu. Informace pro naše nové členy – pokud časopis v letošním roce ještě nedostali je nutné vydržet, podle sdělení z oddělení distribuce časopisu z Prahy je zpracovávána nová databáze členů z celé naší republiky a noví členové dostanou časopis zpětně od čísla 1/2012 co nejdříve.

Koncem listopadu loňského roku byla vyplacena dotace 1.D.a Výše dotace činila 97,50 Kč na jedno zazimované včelstvo. Je to nejnižší částka za celou dobu vyplácení dotací ale bohužel je to tak. O výši této státní dotace rozhoduje Ministerstvo zemědělství ČR. Tímto zodpovídám dotazy několika našich členů jak jsme ve výboru naší ZO dospěli k této částce. Na výši dotace nemá vliv ani výbor naší ZO ani RV ČSV v Praze, ale o výši této státní dotace rozhoduje a je přiznávána Ministerstvem zemědělství ČR.

***
Z činnosti výboru ZO:

Výbor se scházel pravidelně na výborových schůzích každé první pondělí v měsíci. Na programu byla vždy kontrola úkolů z minulé schůze, seznámení se s došlou poštou a projednání úkolů z ní vyplývajících. Členové naší ZO byli průběžně o akcích a úkolech s termíny plnění informováni pomocí oběžníků, zasílaných jednatelem všem důvěrníkům. Apeluji znovu na všechny členy, aby důsledně dodržovali určené termíny předání, jinak nejsme schopni v řádných termínech zpracovat sumární výsledky za celou naši ZO.

Dále mi dovolte seznámit vás s několika statistickými údaji, týkající se naší ZO. Je potěšitelné, že i když chov včel v posledních letech má stále větší úskalí a problémy, související především s nemocemi jako jsou varroáza a mor včelího plodu, počet členů naší ZO nezaznamenává nijak zásadní snižování členské základny a každým rokem se objevují v našich řadách nové tváře. V roce 2011skončilo včelaření 7 členů a přijímáme 9 členů nových a 2 členové obnovili členství. V roce 2012 má naše ZO celkem 93 členů.

V roce 2011 nás bylo celkem 90 členů, z toho 2 členové bez včel, s celkovým počtem zazimovaných včelstev 1431. Oproti 1245 včelstvům na jaře 2011 je nárust počtu včelstev v naší ZO o 186 včelstev což je nárust o 15%. Z toho 28 včelařů má 1-5 včelstev, 29 včelařů 6-10 včelstev, 10 včelařů 11-15 včelstev, 15 včelařů 16-30 včelstev, 4 naši včelaři mají 31-100 včelstev a 1 včelař nad 150 včelstev.

Podle vámi udaných údajů v přílohách žádosti o dotaci bylo za loňský rok vyprodukováno celkem 35.268 kg medu, což činí průměrně 24,7 kg na jedno včelstvo, dále pak 938 kg vosku. Bylo odchováno 834 matek, bylo provedeno 170 přísunů včelstev, z toho 85 přísunů za účelem opylování zemědělských plodin a 85 přísunů za snůškou do lesů. V naší ZO jsou 3 kočující včelaři s 18 kočovnými vozy a 1 kočovným přívěsem.

***
Loňský včelařský rok 2011 je možno z hlediska rozvoje včel v jarním období a výnosů medu v letním snůškovém období hodnotit jako velmi dobrý, možná nejlepší za posledních několik let. Problémy nastaly během srpna, kdy došlo díky neúčinné léčbě Gabonem k přemnožení roztoče Varroa Destructor a s tím související narušení vývoje plodu a líhnutí dlouhověkých včel a včelstva silně zeslábla, v některých případech zůstaly úly úplně bez včel. Tam, kde včelstva přežila, díky dlouhému teplému počasí na podzim včelstva dlouho plodovala, spotřebovávala zimní zásoby a v současné době bojují s nedostatkem zásob. Zima je ještě před námi a až jaro ukáže kolik včelstev tyto, pro včely nepříznivé skutečnosti, přežilo. V měsíci dubnu nás čeká hlášení počtu vyzimovaných včelstev k 1.5.2012 a objednávka léčiv pro letošní rok. Protože lze předpokládat, že zimní úhyny budou vyšší než za běžných okolností, žádám o včasné a pravdivé nahlášení počtu vyzimovaných včelstev prostřednictvím důvěrníků. Tyto údaje jsou brány na zřetel v případě, kdy se rozhoduje o případné dotaci na obnovu včelstev. Další vaše připomínky, podněty a poznatky k této problematice nechávám na následné diskuzi.

Závěrem bych vám chtěl popřát hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v letošním roce a jen radost a bohaté výnosy medu při práci s našimi včelami.


Zdeněk Jandl – jednatel ZO