ZPRÁVA O ČINNOSTI ZO ČSV BUČOVICE ZA ROK 2014
Vážené přítelkyně, vážení přátelé, milí hosté,

Scházíme se zde zase po roce, abychom zhodnotili minulý rok, proto mě dovolte Vás seznámit se zprávou o činnosti naší ZO za rok 2014.

Během minulého roku jsme plnili jednotlivé body plánu činnosti naší ZO, týkající se všech členů naší ZO, schválené na výroční členské schůzi v únoru 2014. Všechny hlavní úkoly byly průběžně plněny.

V řádném termínu byl uskutečněn odběr zimní měli a jeho následné zaslání na vyšetření. Výsledky vyšetření odevzdaných vzorků zimní měli byly dobré, počty spadlých roztočů v jednotlivých vzorcích byly ve většině případů v limitu tak, že nebylo nutné jarní léčení nátěrem plodu. Včelaři, u kterých byl zjištěn nadlimitní spad roztočů, byli s tímto seznámeni a bylo doporučeno jarní přeléčení.

V únoru 2014 byla provedena objednávka léčiv spolu s nahlášením počtu vyzimovaných včelstev na jaře 2014. Podle vámi nahlášených počtů včelstev k 1.5.2014 proběhlo vyzimování v loňském roce takto: Na podzim 2013 bylo zazimováno 1455 včelstev a na jaře 2014 bylo vyzimováno 1396 včelstev, tedy celkový úhyn včelstev za celou naši ZO byl 59 včelstev, což jsou cca 4%.

Léčiva pro rok 2014 byla v řádném termínu objednána, vzhledem k včasnému objednání i dodávka léčiv a její expedice včelařům byla ve vyhovujícím termínu tak, že doporučované první ošetření pro tlumení roztoče varroa deskami kyseliny mravenčí – Formidolem po odkvětu řepky mohlo být provedeno.

V září 2014 proběhlo nahlášení počtu zazimovaných včelstev spolu s odevzdáním žádostí o dotace 1.D. a v listopadu loňského roku vyplacení dotací 1.D.a. jednotlivým včelařům. Spolu s výplatou dotací byly vybírány členské příspěvky na následující rok 2015.

V měsíci dubnu proběhla přednáška přítele Vydry na téma „Ošetřování včelstev během kalendářního roku“. Přednáška byla zúčastněnými kladně hodnocena.

V prosinci 2014 bylo Krajskou veterinární správou Jm kraje nařízeno vyšetření směsných vzorků měli na MVP v obcích OP zrušených v roce 2010. V naší ZO se to týkalo obcí : Bohaté Málkovice, Bohdalice, Dražovice, Kozlany, Letonice, Manerov. Odevzdané vzorky byly v termínu předány na vyšetření, výsledky všech odevzdaných vzorků byly negativní. Problémová byla pouze obec Dražovice, kde byl odevzdán pouze jeden vzorek. Včelaři z Dražovic, především důvěrník v této obci, by si měli uvědomit, že vyšetření tak závažné nemoci jako je MVP je potřeba věnovat zvláštní pozornost a plnit požadavky KVS Jm kraje na vyšetření.

V druhé polovině prosince 2014 bylo provedeno nahlášeným zájemcům ošetření včelstev aerosolem. Celkem bylo ošetřeno 861 včelstev, což je cca 58% z celkového počtu 1480 zazimovaných včelstev. Toto procento se nezdá být až tak nízké, je však určitým způsobem zavádějící, protože pouze jeden náš člen ošetřil 480 včelstev. Alarmující je spíš údaj, že ošetření aerosolem provedlo pouze 41 našich včelařů z celkového počtu 88 našich členů kteří mají včely, což je ani ne polovina. Vzhledem k velmi špatné nákazové situaci roztočem Varroa v roce 2014 mělo být věnováno ošetření aerosolem více pozornosti.

Na dnešní výroční členské schůzi odevzdávají důvěrníci objednávky léčiv pro rok 2015. Jak jsem vás informoval v posledním oběžníku, všichni členové si objednají takové množství léčiv, které jim bude postačovat na léčení předpokládaného množství včelstev během celého letošního roku, pozdější objednávky nebudou možné. Na základě požadavku RV ČSV v Praze jsme požadovali i vyplnění kolonky počet vyzimovaných včelstev, jedná se o skutečný počet včelstev, ze kterých byla odebrána měl a v úlech jsou v současné době včely. Jedná se o předběžný údaj pro vyhodnocení úhynů v zimním období 2014/2015. Tyto počty se mohou ještě měnit a skutečné počty vyzimovaných včelstev k 1.5.2015 budou dopřesňovány koncem dubna letošního roku.
***
Po dohodě s OO ČSV Vyškov jsme v předstihu objednali léčivo M1 aby v případě špatných výsledků vyšetření měli na varroázu bylo toto léčivo včas k dispozici při nutnosti jarního přeléčení nátěrem včelího plodu. S výsledky vyšetření a potřebě jarního léčení budete všichni včas informováni přes důvěrníky.

Činnost výboru ZO: Výbor se scházel pravidelně na výborových schůzích každé první pondělí v měsíci. Na programu byla vždy kontrola úkolů z minulé schůze, seznámení se s došlou poštou a projednání úkolů z ní vyplývajících. Členové naší ZO byli průběžně o akcích a úkolech s termíny plnění informováni pomocí oběžníků, zasílaných jednatelem všem důvěrníkům. Apeluji znovu na všechny členy, aby důsledně dodržovali určené termíny předání, jinak nejsme schopni v řádných termínech zpracovat sumární výsledky za celou naši ZO.

Dále mi dovolte seznámit vás s několika statistickými údaji, týkající se naší ZO.

Ke konci roku 2014 měla naše ZO celkem 98 řádných členů, z toho 11 členů bez včel, s celkovým počtem zazimovaných včelstev 1480. Oproti konci roku 2013 se naše členská základna rozrostla o 7 nových členů, 1 člen přestoupil do jiné ZO a 1 člen přestoupil z jiné ZO do naší ZO.

Podle vámi udaných údajů v přílohách žádosti o dotaci bylo za loňský rok vyprodukováno celkem 29 538 kg medu, což činí průměrně 19,96 kg na jedno včelstvo, dále pak 1 040 kg vosku. Bylo odchováno 650 matek.

Loňský včelařský rok 2014 je možno z hlediska rozvoje včel v jarním období a výnosů medu v letním snůškovém období hodnotit jako průměrný až podprůměrný. Výnosy medu byly v loňském roce různé podle oblastí. V některých obvodech naší ZO byly průměrné výnosy medu dobré oproti jiným, kde bylo medu málo.
***
Závěrem bych vám chtěl jménem končícího výboru naší ZO poděkovat za, v některých případech nelehkou, práci a popřát hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v letošním roce a jen radost a bohaté výnosy medu při práci s našimi včelami.

Zdeněk Jandl – jednatel ZO